Jak robić zdjęcia nocą? Portret nocny idealny

Jak robić zdjęcia nocą by mieć portret idealny?

Przede wszystkim odważyć się. Fotografowanie nocą nie różni się niczym innym i nie wymaga dodatkowego sprzętu. Jedynie zamiast naturalnego światła korzystasz ze sztucznego, po prostu idziesz w miasto i szukasz odpowiedniego oświetlenia – gotowe! Przedstawię Ci kilka wskazówek dzięki którym zrobisz idealny portret nocą. 

Jaki sprzęt do nocnych zdjęć portretowych warto mieć?

By zrobić dobry nocny portret nie trzeba mieć super wyszukane sprzętu. Wystarczy typowy obiektyw portretowy 50 mm lub 85mm, ważne jest jednak to, aby był on w miarę możliwości jasnym tzn.:  min od f 1.8 do f 2.8.

Drugim istotnym elementem jest zaplanowanie sesji w miejscu, gdzie jest duża ilość neutralnego światła. Sugeruję tu by korzystać z witryn sklepowych, neonów reklam, wiat przystankowych, latarni.  Ja do swojej sesji wykorzystałam światła ledowe świątecznej karuzeli na Nowym Mieście w Warszawie oraz iluminacje, które znajdowały się dookoła i uzupełniały tło.

Zdjęcia nocne - jakie parametry ustawić?

Zaczynam od ustawienia przesłony. Jeśli chcę mieć bardzo rozmyte tło, to ustawiam ją pomiędzy  f 1.2 – f 1.8, jeśli mniej rozmyte oraz kiedy nie mam jasnego obiektywu to: f 2.8 Następnie ustawiam czas naświetlania, taki który zagwarantuje mi nieporuszone zdjęcia. Stosuje tu metodę 2x ogniskowa obiektywu: czyli jeśli mam 85mm to najniższy czas który mogę ustawić to 1/160 s. Ta metoda sprawdza pod warunkiem, stabilnego trzymania aparatu – ja jedną ręką podtrzymuje aparat od spodu.

Zdjęcia wychodzą nieporuszone i ostre. Kolejny krok to czułość – ISO, dobieram tak aby mieć poprawnie naświetloną fotografię. Im fotografowany obiekt bliżej źródła światła, tym wartość ISO niższa, a dzięki temu na zdjęciach będzie mniej ziarna. Obecne technologia jest tak zaawansowana, że podczas obróbki można go zniwelować stosując suwak LUMINANCE więc tym zupełnie się nie martwię.

Moje ustawienia zdjęć nocnych - portret - świąteczna karuzela

Zdjęcia nocne robiłam obiektywem 85mm z przesłona od f 2.2 do f 4.0 / czas do 1/1000s/ ISO do 2000. W zależności od tego co chciałam pokazać, kadru i ustawienia modelki, podania źródła światła na bieżąco korygowałam parametry naświetlania zerkając na światłomierz. Warto uważać, by nie prześwietlić zdjęć, bo potem trudniej uwydatnić szczegóły i uzyskać lepszą jakość zdjęć.

Wskazówki na piękne zdjęcia portretowe nocą

  • Nie bój się wysokich czułości ISO nawet jeśli masz ciemniejszy obiektyw
  • Ubierz modelkę w jasne ubranie
  • Twarz modelki kieruj jak najbliżej światła, próbuj oświetlać całą postać
  • Wykorzystaj telefon komórkowy, rozjaśnij maksymalnie ekran telefonu lub włącz wbudowaną latarkę, by doświetlić twarz, jeśli jest za ciemno
  • Unikaj pomarańczowego odcieniu lamp, ponieważ bardzo trudno go skorygować przy obróce
  • Rozbudź kreatywność, możesz użyj zimnych ogni – trzymaj je w miarę blisko twarzy, żeby światło równomiernie się rozkładało

Twoje Nocne zdjęcia będą idealne jeśli będziesz pamiętać o zasadach: w miarę jasny obiektyw, ustawienie parametrów ekspozycji, wykorzystanie moich wskazówek. Wierzę, że moje porady zainspirują Cię do stworzenia nocnych portretów. Pamiętaj, że wszystko zależy od Twojej pomysłowości, a obiecuję że jest to na wyciągnięcie ręki.

Pochwal się efektami i napisz w komentarzu jak Ci poszło, chętnie zobaczę Twoje prace.

Jeśli masz jakieś pytania na które mogę odpowiedzieć zapraszam do kontaktu napisz do mnie.  Zapoznaj się z ofertą sesji portretowych. Zapraszam serdecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj mnie na instagramowym profilu. Poznasz mnie nie co bliżej, zobaczysz inne ciekawe materiały które tworzę oraz wiele inspiracji

Instagram

0 0 votes
Article Rating
Portfolio, Portretowe
SHARE POST
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x